Elblag258

Poruszenie formy

Poruszenie formy to plener artystyczny, w ramach którego zaproszeni twórcy stworzą dla Elbląga rzeźby kinetyczne.


Otwarta Galeria Form Przestrzennych – jedyna o tej skali kolekcja sztuki publicznej w Polsce, licząca dzisiaj 51 rzeźb zostanie powiększona o 5 nowych obiektów. Zaproszeni artyści, Jennifer Townley (Holandia), Rinus Roelofs (Holandia), Anne Lilly (USA), Kaoru Matsumoto (Japonia), Maurycy Gomulicki (Polska) stworzą rzeźby kinetyczne, czyli obiekty skonstruowane w taki sposób, że w wyniku działania urządzeń mechanicznych lub sił przyrody, poszczególne elementy zmieniają swój wygląd lub położenie.
Zamiarem Galerii EL jest rozbudowa kolekcji form przestrzennych o obiekty i instalacje kinetyczne, dotychczas nieobecne w elbląskich zbiorach. W Polsce tego typu sztuka nie jest kolekcjonowana więc zakup nowych obiektów o takim zakresie tematycznym stanowiłby ewenement na skalę ogólnopolską, zaś zaproszenie uznanych artystów światowych do współpracy gwarantuje jakość i artystyczny prestiż nowych obiektów.

Rinus Roelofs (NL), urodzony w 1954 roku. Po studiach matematycznych na Uniwersytecie w Enschede, skończył tamtejszą Akademię ze specjalizacją w zakresie rzeźby. W swoim dorobku posiada udział w wielu zagranicznych wystawach i sympozjach artystów i matematyków, m.in. w Dallas (USA). Ciekawostką z życiorysu artysty jest odnalezienie przez niego błędu matematycznego na jednym z rysunków Leonarda da Vinci, co odbiło się dużym echem w środowisku matematyków i historyków sztuki. Tworzy formy współgrające z przestrzenią, kinetyczne, silnie ażurowe, złożone z wielu elementów. Rinus Roelofs zajmuje się również tworzeniem modeli oraz wzorów i splotów wykorzystywanych m.in. w jubilerstwie. Prace artysty można podziwiać w przestrzeni publicznej europejskich miast, m.in. w holenderskich miasteczkach Tytsjerk i Leeuwarden.

Jennifer Townley (NL), urodzona w 1983 roku, studia na Akademii Sztuki w Den Haag. Artystka kinetyczna, która konstruuje swoje obiekty tak, by odbiorca mógł przyjrzeć się prawidłowościom zachodzącym wewnątrz skomplikowanych urządzeń technicznych. Mimo młodego wieku, brała udział w wielu wystawach sztuki kinetycznej na świecie, jej prace znajdują się między innymi w Museum of Art and Design w Warwick.

Anne Lilly (USA), urodzona w 1978 roku. Absolwentka Maud Morgan Arts and Massachusetts College of Art. Artystka kinetyczna, wielokrotnie nagradzana, m.in Blanche E. Colman Grant w 2011. Nominowana w 2010 roku przez James and Audrey Foster Prize of Boston’s Institute of Contemporary Art do nagrody w dziedzinie sztuki. Prestiżowe The Boston Globe nominował artystkę do nagrody za najlepszą amerykańską wystawę w 2003. W 2012 roku Lilly była rezydentką Art Institute of Boston. Artystka prowadzi katedrę Architektury na Virginia Tech.

Kaoru Matsumoto (JPN), artysta urodzony w 1952 roku. Specjalizuje się w kinetycznych formach przestrzennych, aktywnie współgrających z wiatrem i zjawiskami atmosferycznymi. Jego prace znajdują się na Tajwanie, w Japonii, Australii.

Maurycy Gomulicki (PL) urodzony w 1969 roku, artysta, projektant, fotograf, kolekcjoner, antropolog kultury popularnej. Studiował w Warszawie, Barcelonie, Mediolanie i Meksyku. W latach dziewięćdziesiątych prowadził w miesięczniku "Machina" autorską rubrykę Rzecz Kultowa, kontynuowaną następnie pod nazwą Od rzeczy na łamach magazynu Fluid. Konsultant i współautor projektu ABCDF słownik wizualny Meksyku Miasta (2000/2002). Szerokiej publiczności dał się poznać dzięki swemu przewrotnemu, multidyscyplinarnemu projektowi Pink Not Dead! (2006). Autor trzech albumów fotograficzych Fúnebre (wspólnie z Jeronimo Hagermanem, Editorial Diamantina, 2006), Wwa (Fundacja Bęc Zmiana, 2007) i Minimal Fetish (LeTo, 2010). W wielu ze swoich projektów podejmuje dialog z erotyką – w tym wypadku warto wymienić choćby zrealizowany w warszawskiej Zachęcie, mural Fertilty Pop (2008) czy serię kolaży pod wspólnym tytułem Pussy Mandala (2008). Intensywny kolor, eksplorowany tak w swoim potencjale witalnym, jak w wymiarze socjokulturowym, jest istotnym elementem w jego twórczości. W ostatnich latach często interweniuje w przestrzeni publicznej – vide: Perła (Wigry, 2009), Światłotrysk (Warszawa, 2009), Color Cube (Wrocław, 2010), Obelisk ( Poznań 2010), Totem (Open'er, Gdynia, 2012) oraz Relax Luxus (Artloop, Sopot, 2012). Jest artystą bardzo aktywnym – jego najnowsze projekty to m.in.: Bibliophilia (MOCAK, Kraków, 2011) Kwiat Paproci (Arsenał, Białystok, 2011), Fantom (Open City, Lublin, 2011), Sanktuarium (Królikarnia, Warszawa, 2011), Widmo (Cité Administrative, Bruxels, 2011) i Diamonds Are Forever (Arsenał, Poznań / Bibilioteka Narodowa, Warszawa, 2011). Jego najważniejsze tegoroczne realizacje to Bestia (Planty, Kraków), Melancholia (Park Strzelecki, Tarnów) oraz Queen (Powiśle, Warszawa). Gomulicki związany jest z warszawską galerią Leto. Mieszka i pracuje na przemian w Polsce i Meksyku.

Termin: czerwiec-październik 2014 roku
Organizator: Centrum Sztuki Galeria EL