ATAK

Mistrzostwa Świata w siatkówce na siedząco kobiet i mężczyzn

Po rozegranych we wrześniu ubiegłego roku w Elblągu Mistrzostwach Europy, czeka nas już w czerwcu turniej najwyższej rangi, czyli Mistrzostwa Świata. W zawodach uczestniczyć będzie 28 drużyn, w tym 16 męskich i 12 żeńskich, a łącznie zawita do Elbląga blisko pół tysiąca zawodniczek i zawodników, między innymi z Brazylii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Iranu czy Egiptu.


Przy Mistrzostwach będzie pracowało około 400 osób, w tym 300 wolontariuszy. Przyjedzie 30 sędziów międzynarodowych, 20 sędziów lokalnych, 30 przedstawicieli europejskiej i światowej federacji siatkówki i siatkówki niepełnosprawnych.

Mistrzostwa Świata w siatkówce na siedząco kobiet i mężczyzn to najważniejsza impreza po Igrzyskach Olimpijskich w tej dyscyplinie sportu. O jej wysokiej randze świadczy fakt, że w Europie jest organizowana w cyklu dwunastoletnim. Tym bardziej możemy być zadowoleni z zaufania, jakim obdarzyły nas światowe władze siatkówki niepełnosprawnych.

Siatkówka na siedząco to sport widowiskowy i dynamiczny wymagający bardzo dobrej techniki i nieprawdopodobnego refleksu. Jest dyscypliną paraolimpijską, jedną z najbardziej popularnych i rozwiniętych dyscyplin dla osób niepełnosprawnych. Turnieje rozgrywane są od lat 60-tych ubiegłego stulecia. Czołowymi drużynami na świecie są obecnie wśród kobiet Chiny, USA i Ukraina, a wśród mężczyzn Bośnia i Hercegowina, Iran, Niemcy i Rosja. Wszystkie wymienione reprezentacje wystąpią w Elblągu już w czerwcu.

To duży prestiż i promocja dla Elbląga, ale też ogromne wyzwanie ponieważ to największe sportowe wydarzenie, jakie dotychczas gościło w Elblągu. Jesteśmy pierwszym krajem na świecie i jedynym miastem, któremu powierzono rok po roku organizację turnieju rangi mistrzowskiej.

Po sukcesie organizacyjnym i frekwencyjnym organizowanych w 2013 roku Mistrzostw Europy, organizatorzy turnieju mają nadzieję, że czempionat świata będzie równie udanym wydarzeniem sportowym.

Jedno jest pewne – czekają nas niezapomniane emocje.

Organizator: IKS Atak, Centrum Sportowo-Biznesowe, Urząd Miejski w Elblągu
Termin: 14 czerwca (inauguracja, Stare Miasto), 15-21 czerwca (turniej, hala CS-B)