wikingowie3

Międzynarodowy Festiwal – Ludzie Starożytnego Bałtyku - Wikingowie z Truso

Spotkania Wikingów w Elblągu odbywają się od ponad 12 lat. Po raz szósty odbędzie się międzynarodowa edycja tego historyczno-plenerowego festiwalu prezentującego kulturę dawnych mieszkańców okolic Elbląga.


Emporium Truso, legendarne miejsce spotkań wielu kultur, odkryte w latach osiemdziesiątych przez elbląskiego archeologa Marka Jagodzińskiego, do dziś rozpala emocje nie tylko naukowców. Festiwal, organizowany przez Grupę Truso, zrzeszającą odtwórców historycznych i pasjonatów oraz Stowarzyszenie Elbląg Europa, przeniesie nas w epokę X wieku – epokę Wikingów, Słowian i Bałtów, zamieszkujących osadę w Truso.

Festiwal to między innymi inscenizacje historyczne, turnieje i pojedynki wojów wikińskich i słowiańskich, ale także pokazy średniowiecznego rzemiosła – kuchni, tkactwa, czerpania papieru, wyrabiania pergaminu, etc. Ważnym elementem festiwalu jest tzw. archeologia żywa, czyli aktywne pokazy angażujące publiczność. Choć na chwilę będzie można zatem zostać garncarzem, rogownikiem, bursztyniarzem, złotnikiem, mincerzem czy nauczyć się podstaw filcowania.

Ponadto koncerty zespołów muzyki dawnej z tańcami z epoki, średniowieczny jarmark, repliki dawnych gier planszowych, rzut palem, bieg z zawiązanymi nogami, gry, zabawy, relaks dla całej rodziny.

Ważnym elementem festiwalu będzie udział repliki łodzi Wikingów, a chętni będą mogli skorzystać z rejsów tą łodzią po rzece Elbląg. W festiwalu weźmie udział ponad trzystu odtwórców historycznych w strojach z epoki, w tym również goście z Litwy, Rosji, Białorusi i Niemiec. Co roku historyczną osadę na Wyspie Spichrzów odwiedza kilka tysięcy elblążan i turystów.

Organizator: Stowarzyszenie Elbląg Europa
Termin: 15-17 sierpnia 2014 roku

Galeria