20130605-_DSC2323

Festiwal 11. Letnie Ogrody Polityki

 

Od przeszło dekady Letnie Ogrody POLITYKI w Elblągu, to czterodniowe święto kultury, swoisty "antyfestyn", prezentujący przegląd najważniejszych – choć często jest to wybór nieoczywisty – spośród aktualnych zjawisk i wydarzeń kulturalnych. Ogrody stanowią, obok organizowanych w bibliotece spotkań w elbląskim Salonie POLITYKI, element stałej i długotrwałej współpracy Biblioteki Elbląskiej z Tygodnikiem POLITYKA. 


Podczas poprzednich edycji publiczność "grodów" mogła spotkać się z całą plejadą najważniejszych polskich publicystów, literatów, artystów i polityków. Na plenerowych koncertach wystąpili czołowi polscy muzycy: Myslovitz, Voo Voo, Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Lech Janerka, T. Love, Trebunie-Tutki, Maria Peszek, Kasia Nosowska, Maciej Maleńczuk, Nocna Zmiana Bluesa i Aga Zaryan.

Lista osób, które gościły na Ogrodach jest bardzo długa. Festiwal jest nawiązaniem do przyznawanych co roku przez tygodnik "Paszportów POLITYKI" - nagród, będących wyróżnieniem dla twórców, którzy zdaniem redaktorów POLITYKI mogą i powinni stanowić swego rodzaju "towar eksportowy" współczesnej polskiej kultury.

Tegoroczna edycja Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI w Elblągu, organizowanego wspólnie przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida i Tygodnik POLITYKA odbędzie się w dniach 4-7 czerwca. Tak jak w latach poprzednich, podczas Ogrodów zaprezentowany zostanie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych minionego i bieżącego roku. Planowane są koncerty: Jacka Kleyffa – legendarnego barda i współtwórcy kabaretu Salon Niezależnych, rodzinnego tria Waglewski, Fisz, Emade, którzy zaprezentują materiał z najnowszej płyty Matka, Syn, Bóg, a także zespoły Pablopavo i Ludziki z piosenkami z ostatniego, wydanego w styczniu, albumu Polor. Nie zabraknie też laureatów dwóch ostatnich edycji Paszportów POLITYKI w kategorii muzyka poważna, tj. Marcina Maseckiego oraz TwOgether Duo, którzy zagrają z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Marka Mosia. Nowym zjawiskiem podczas Ogrodów POLITYKI będą plenerowe spektakle teatralne: Pielgrzymka i Ulro w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów oraz Kucharz na ostro - spektakl Teatru Formy z Wrocławia.

Oczywiście podczas Ogrodów POLITYKI nie może zabraknąć dyskusji, stanowiących przecież zasadniczy element festiwalu. W tym roku temat przewodni jest bezpośrednio związany z nieprzypadkową datą rozpoczęcia festiwalu – 4 czerwca. Rozmawiać będziemy o tym, jak zmieniła się Polska od czasu pierwszych wolnych wyborów. Jakim przemianom uległa po roku 1989 kultura, co stało się z polską obyczajowością,  jak się zmieniła przestrzeń i architektura, a także o tym, czy i jak zmienili się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza polscy przestępcy.

Termin: 4-7 czerwca 2014 roku
Organizator: Biblioteka Elbląska im. C. Norwida i Tygodnik Polityka