1306111153-Obraz_460[1]

Elbląskie Święto Chleba

Elbląskie Święto Chleba to przede wszystkim jarmark produktów regionalnych, rękodzieła i eksponatów kolekcjonerskich. Tradycyjnie przygotowywane kulinaria cieszą się dużym zainteresowaniem i stanowią interesującą alternatywę dla produktów, które znajdujemy w supermarketach. Imprezie towarzyszą degustacje pieczywa, prezentacje piekarzy, konkursy oraz występy artystyczne.


Elbląskie Święto Chleba to doskonała okazja, aby atrakcyjnie i rodzinnie spędzić ostatni wakacyjny weekend. Obok ferii zapachów unoszących się nad elbląską Starówką nie da się przejść obojętnie. Kusi pachnące pieczywo, świeże wędliny, wyroby cukiernicze, miody, żywność ekologiczna, pierogi z różnym farszem i z różnych stron Polski, Litwy czy Białorusi. Wszystkiego można dotknąć, spróbować i kupić.

Podczas pokazów warsztatowych można wziąć udział w procesie wypieku chleba. Odbywają się prezentacje i warsztaty dawnych rzemiosł m.in.: garncarstwa, a także opowieści edukacyjne o tradycjach ludowych regionu Warmii i Mazur.

Nie zabraknie średniowiecznego obozowiska z kramami historycznymi i kuchnią Garncarstwo, tkanie, pokazy jubilerstwa, filcowanie, nauka czerpania papieru czy pergaminu ze skóry, to tylko namiastka warsztatów czekających na uczestników.

Pasjonaci gier mogą zajrzeć do historycznego kasyna replik gier i zabaw opartych na oryginalnych, udokumentowanych grach znajdujących się w muzeach. Będzie również możliwość podniesienia odrobinę adrenaliny podczas rzutu toporkiem, strzelania z maszyn oblężniczych czy walk Krzyżaków z Prusakami. Obędzie się również historyczny przemarsz ulicami Starego Miasta oraz inscenizacja Założenia Elbląga.

 W 2013 roku w jarmarku wzięła udział rekordowa liczba ok. 300 wystawców. W ciągu trzech dni w Święcie Chleba wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców Elbląga i okolic.

Organizator: Stowarzyszenie Elbląg Europa, Urząd Miejski w Elblągu
Termin: 29-31 sierpnia 2014 roku

Galeria