Untitled_Panorama1

Dni Elbląga

Dni Elbląga to najważniejsza impreza w kalendarzu wydarzeń miejskich, w której każdego roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy elblążan i osób z okolicznych miejscowości. Organizowane w sezonie letnim plenerowe imprezy dla mieszkańców cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a echa koncertów słychać wiele tygodni po zakończeniu tego niezwykłego święta.


W tym roku, po raz kolejny, podczas trzydniowej imprezy będzie można uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla elbląskiej publiczności koncertach plenerowych. Wyjątkowa będzie z pewnością inauguracja Dni Elbląga. W piątkowy wieczór, po raz pierwszy na Starym Mieście, na scenie przed katedrą odbędzie się Gala Operetkowa z udziałem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Rubena Silvy. Wystąpią wybitni soliści scen polskich i zagranicznych: Katarzyna Laskowska – (sopran liryczny, dyrektor naczelny i artystyczny Opera Light), Magdalena Idzik (solistka Teatru Wielkiego), Robert Szpręgiel (baryton, Solista Opery Kameralnej w Warszawie), Tadeusz Szlenkier (tenor, solista Opery Nova), a także soliści musicalowi z Teatru Roma: Edyta Krzemień i Janusz Kruciński. W ich wykonaniu usłyszymy najpiękniejsze arie i duety miłosne z operetek (Księżniczka Czardasza, Wesoła Wdówka, Zemsta Nietoperza i innych), popularnych musicali, a także ogniste czardasze na skrzypcach.

Drugiego i trzeciego dnia zaprosimy elblążan do wspólnej zabawy na Wyspę Spichrzów. Mocnym uderzeniem z domieszką nostalgii sobotni wieczór rozpocznie zespół Wilki z Robertem Gawlińskim i przebojami takimi jak Baśka, Son of the Blue Sky, N`avoie. Jeszcze głośniej będzie kiedy na scenie pojawi się, obsypany wieloma Fryderykami, łódzki zespół Coma, nie ukrywający swych inspiracji Led Zeppelin, Illusion, czy Pearl Jam. Wokalista Comy Piotr Rogucki od kilku miesięcy występuje również jako juror w programie Telewizji Polsat, Must be the music. Na deser ze sceny popłyną rytmy soulowe, reagge, funk. Wystąpi Oceana, niemiecka wokalistka wywodząca się z Martyniki. Zdobywczyni Słowika Publiczności na Festiwalu w Sopocie w 2009 roku, za utwór Cry, Cry. Dwa lata temu UEFA wybrała ją jako wykonawczynię piosenki Mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbywały się w Polsce i Ukrainie.

Wyjątkowo zapowiada się także trzeci dzień święta naszego miasta. Jak wiadomo z roku na rok umacnia się pozycja elbląskiego środowiska muzycznego. Mamy coraz więcej uzdolnionych instrumentalistów, wykonawców, zespołów i składów. Dlatego też w niedzielne popołudnie na scenie królować będą elblążanie. Aranżer i muzyk Bartek Krzywda wystąpi wraz z grupą folkową Potok. Usłyszeć będzie można, odnoszącego sukcesy na ogólnopolskiej scenie, Tomka Steńczyka z zespołem. Tomek zaprezentuje szerszej publiczności najnowszy repertuar z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się koncert Elbląskiego Big Bandu, który w ponad dwudziestoosobowym składzie zagra światowe standardy muzyki rozrywkowej.

Termin: 20-22 czerwca 2014 roku, Plac Katedralny (piątek), Wyspa Spichrzów (sobota, niedziela)
Organizator: Urząd Miejski w Elblągu, Elbląska Orkiestra Kameralna