tramwaj3

120 lat tramwajów w Elblągu

Jedne jubileusze się kończą, inne zaczynają. Wśród nadchodzących rocznic jest 120-lecie wyjechania na elbląskie tory tramwajów elektrycznych. Działo się to w 1895 roku, świętowanie przypadnie więc na rok 2015. 


Można się jednak do tego jubileuszu przygotować jeszcze w roku 777-lecia miasta, choćby poprzez poznanie historii elbląskich tramwajów, która wydana będzie niebawem w postaci popularnonaukowego, bogato ilustrowanego albumu.

Elbląskie tramwaje elektryczne to chluba miasta, ale też blask przeszłości. Na dzisiejszych ziemiach polskich tylko Wrocław miał napędzane prądem tramwaje szybciej od Elbląga. Pierwsze linie łączyły strategiczne punkty miasta, w tym dworzec kolejowy i przystań parowców nad rzeką, z dzielnicami przemysłowymi i mieszkaniowymi. Szybko też powstała unikalna linia spacerowa, prowadząca do podmiejskiego lasu, dziś zwanego Bażantarnią.

Zawsze jednak kondycja firm tramwajowych wynikała z siły elbląskiego przemysłu. Tak było w pierwszych latach funkcjonowania, gdy prężnie działały stocznia i fabryka lokomotyw, także podczas obu wojen światowych, jak i w powojennych latach rozkwitu Zamechu i Truso.

Dziś po Elblągu jeżdżą tramwaje najnowszej generacji, miasto inwestuje w rozbudowę linii komunikacyjnych. Mimo nowoczesności warto pamiętać, że wszystko zaczęło się 120 lat temu i wtedy powstała spora część funkcjonujących do dziś tramwajowych tras.
Autorami publikacji są Bogdan Kaliński i Tomasz Gliniecki

Wydawca: Urząd Miejski w Elblągu
Termin: sierpień 2014 roku